Čestní členové 2011

Ernst Piëch a Andreas Lohner 

V roce 2011 jsem nabídl čestné členství v našem klubu mimořádně dvěma pánům současně a oni k mé veliké radosti ihned bez dlouhého rozmýšlení tuto nabídku přijali. Jedná se o vnuka Ferdinanda Porsche, pana Ernsta Piëcha a vnuka vídeňského podnikatele Jacoba Lohnera, pana Andrease Lohnera. Současně s nimi se tím pádem do našeho klubu dostal jeden z nejstarších automobilů Porsche na světě.

Piech_02Seznámení obou pánů s našim klubem proběhlo prostřednictvím mého přítele, redaktora časopisu Motor Journal, počátkem listopadu 2011 v Londýně. Mnou velmi cíleně směřovaná schůzka se uskutečnila před legendárním závodem historických automobilů vyrobených do roku 1904 na trase London - Brighton. Pan Ernst Piëch na start této jedinečné jízdy přivezl krásný "hybridní" automobil Lohner - Porsche Mixte z roku 1900, který má v předních kolech Piech_05umístěné elektromotory, jenž jsou poháněné klasickým spalovacím motorem. Mimochodem, těchto automobilů vyrobila vídeňská firma Jacob Lohner & Co. pod vedením Ferdinanda Porsche v letech 1900 - 1905 nějakých 360 kusů.

Piech_04A právě s jedním z těchto vozů Lohner - Porsche přijel v říjnu roku 1903 mladý Ferdinand Porsche do Vratislavic nad Nisou, což dokazuje dochovaná historická fotografie pořízená před jeho rodným domem. Tato jízda do Vratislavic měla svůj veliký historický význam, neboť Ferdinand Porsche se zde oženil s vídeňankou Aloisií Johannou Kaes. Mimochodem, právě od pana Ernsta Piëcha jsme se poprvé dozvěděli zajímavou informaci, že Ferdinand Porsche docela dobře hovořil česky !!!. V rodině se prý totiž tradovala historka, že když v Brně probíhaly slavnostní zásnuby obou milenců, Ferdinand vše zařizoval s personálem restaurace česky. Nacionalistický otec budoucí nevěsty tehdy prohlásil, že svou jedinou dceru přeci nedá nějakému přivandrovalému Čechovi ...

Piech_06Ernst Piëch se narodil v roce 1929 jako nejstarší ze čtyř sourozenců dcery Ferdinanda Porsche, Louise Porsche a Antona Piëcha. Dnes žije a stále aktivně pracuje i přes svůj pokročilý věk v Londýně. V šedesátých letech byl určitou dobu šéfem automobilky Porsche ale jak nám přiznal v rozhovoru, Piech_07s automobilkou Porsche se nepřímo rozešel před pár lety, když odprodal své akcie na blízký východ, z čehož prý byla tehdy veliká rodinná aféra. On však ale stále udržuje a podporuje tradici svého dědečka, Ferdinanda Porsche. Jeho syn žije v Salzburgu, kde také mají oba společně velmi zajímavou a vzácnou sbírku historických automobilů zaměřenou výhradně na technickou historii Ferdinanda Porsche. Tuto sbírku jim závidí i sama automobilka ve Stuttgartu. Ernst Piëch přiznal, že ve Vratislavicích nad Nisou ještě nikdy nebyl a tak je veliká naděje, že jej zde při nějaké vhodné příležitosti přivítáme.

Andreas Lohner je přímým vnukem Jakoba Lohnera, který na počátku dvacátého století vlastnil ve Vídni firmu Jakob Lohner & Co., kde Ferdinand Porsche postavil své první automobily. Jak vyplynulo z rozhovoru s panem Lohnerem, tak prý snad údajně jejich rodinná větev Lohnerů pochází původně z města Reichenberg, což je Liberec ...

Tímto jsme ve skutečnosti k naší veliké radosti dodrželi tradici čestných členů našeho klubu, kdy se Čestným členem může stát pouze člověk, který má český původ. a to oba pánové skutečně splňují.

 

 

autoprofi banner 468x60