Čestný člen 2009

 Lothar Porsche  (CZ) * 1932 / + 2011

Pan Lothar Porsche se narodil v roce 1932 ve Vratislavicích nad Nisou, ve stejné obci, jako téměř o šedesát let dříve i pozdější geniální automobilový konstruktér, profesor Dr.Ing.h.c. Ferdinand Porsche. Ačkoli mají oba stejné příjmění PORSCHE, tak v žádném příbuzenském vztahu rozhodně nejsou. Před první i druhou světovou válkou žilo totiž na liberecku a jablonecku, kam spadala i malá obec Maffersdorf (později Vratislavice nad Nisou), nespočet lidí s tímto příjmením.

Podle vzpomínání pana Lothara žili jen ve Vratislavicích n/N před válkou tři velké rodiny Porsche a několik menších. Jedna rodina Porsche byla od černého řemesla a provozovala ve Vratislavicích nad Nisou klempířskou dílnu. Z ní také pocházel pozdější konstruktér, Ferdinand Porsche. Druhé rodině se říkalo "Pinsel Porsche", neboť provozovali velkoobchod s barvami, štětci a vším co k malování a natírání patří. Třetí velké rodině Porsche, ze které pochází i pan Lothar, se přezdívalo "Teppich Porsche". Děd i otec pana Lothara totiž byli vysoce postavení úředníci ve vratislavické továrně na koberce - Ginzkey (po válce známý Bytex). Pokud však bude někdo pátrat dál, tak najde ještě další a další nespřízněné rodiny, které nesly příjmení Porsche. Dodnes je na několika domech ve Vratislavicích, Liberci i Jablonci nad Nisou k dohledání nápis jejich autora: Arch. Porsche. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Jméno Porsche bylo v tomto kraji tehdy tak rozšířené, jako dnes u nás například třeba Procházka.

Po válce se mnohé většinou německé ale po mnoho pokolení zde žijící rodiny Porsche nechali ze strachu před represemi přejmenovat na česky vypadající Porše nebo Porš. Ostatní byly v rámci Benešových dekretů v roce 1946 deportovány do Německa a Rakouska.

Jen jeden z mála, kdo ve Vratislavicích nad Nisou a posléze v Liberci zůstal stále s původním jménem byl právě pan Lothar Porsche.  Narodil se roku 1932 v liberecké porodnici jako druhý syn Františka a Františky Porschových.  V devatenácti letech se oženil a přestěhoval se z Vratislavic nad Nisou do blízkého Liberce Dnes je předsedou Svazu Němců severních Čech, kde před tím, než ho výbory místních organizací zvolily předsedou, vypomáhal jako vedoucí správy.

Osobně se Lothar Porsche v roce 2000 účastnil odhalení pamětní desky Ferdinanda Porsche na jeho rodném domě a bylo velmi komické, když se zde představil vnukovi, Wolfgangu Porsche, že mají úplně stejné příjmení a přitom nejsou příbuzní.

Pan Lothar Porsche našemu Porsche klubu dlouhá léta vypomáhal s překlady německé korespondence i s navazováním různých kontaktů v Německu, kde má stále mnoho přátel. Po různých sporech o povoleném užívání názvu Porsche club svolil Lothar Porsche, že můžeme použít v názvu našeho klubu jeho příjmění PORSCHE.

Proto byl také v roce 2009 zvolen za čestného a velmi významného člena našeho klubu.

 

 

autoprofi banner 468x60