Ćestný člen 1993

Jaroslav Juhan (CZ - GUA - CH) (*13.10.1921 / + 28.9.2011)

Jaroslav Juhan se narodil 13. října 1921 v Praze na Malé Straně. Aktivně se věnoval cyklistice a hokeji a byl pravou rukou svého o sedm let staršího bratra Františka Juhana, známého motocyklového závodníka a posledního předválečného vítěze Zlaté přílby Československa.

Juhan_02_Fiat_Mille_Miglia_Po válce zastupoval Jaroslav Juhan v Praze italské značky Alfa Romeo a Cucciolo. V listopadu 1951 však musel za dramatických okolností emigrovat. Se svým sportovním vozem Fiat 1100 S Mille Miglia po závodníkovi Vaškovi Polákovi, který emigroval o 2 roky dříve, odjel do pohraničíJuhan_03_Porsche356 na severu Čech, kde vůz zanechal a pěšky odešel přes hranice do Drážďan a dále do Berlína. Přes Německo a Itálii následně zamířil až do jihoamerické Guatemaly. Tady Jaroslav Juhan zastupoval mimo jiné značky Jaguar a Porsche. Začal také závodit. Už svůj první start s Porsche 356 Super v roce 1952 proměnil v závodě Carrera Pacifico ve vítězství.

Juhan_04_145_P550_CoupV roce 1953 založil Jaroslav Juhan vlastní závodní team nazvaný CAMINO S. Od firmy Porsche koupil dva zánovní závodní automobily Porsche 550 Coupé, se kterými předtím startoval Hans Herrmann v Le Mans a Helmut Glöckler na Avusu. Jeden z prvních závodů ve kterém Juhan s pětsetpadesátkou startoval byl mexický Puebla který s přehledem vyhrál před svým přítelem, jímž byl Huschke von Hanstein na továrním Porsche 550 Spyder.

Juhan_05_145_P550_CoupJuhan_06_145_P550_CoupJuhan_07_145_P550_CoupJuhan_08_145_P550_Coup

Juhan_09_145_P550_CoupV devadesátých letech minulého století prošlo Juhanovo Porsche 550 Spyder Coupe u současného majitel v USA dokonalou ranovací a je pro nás nesmírně potěšitelné, že obdrželo i původní závodní kamufláž z Juhanova prvního závodu Carrera Panamericana z roku 1953 se startovním číslem 154. Je vidět, že znalci značky Porsche na Jaroslava Juhana nezapoměli.

Juhan_10_145_P550_CoupJuhan_12_145_P550_CoupJuhan_13_145_P550_CoupJuhan_14_145_P550_CoupJuhan_15_145_P550_CoupJuhan_11_145_P550_Coup

Barevné foto: Supercars.netJuhan_16_obraz

Na počest první účasti Jaroslava Juhana na závodě Carrara Panamericana v roce 1953 nechal Porsche Classic Club ČR vytvořit u brněnského výtvarníka Jiřího Zoufalého obraz, který měl J.Juhan obdržet k výročí svých 90. nerozenin. Bohužel jsme to nestihli.

Juhan_17_55_P550V automobilovém závodě Carrera PanAmericana, dlouhém 3000 kilometrů, vyhrá Juhan i nad Chironem, kterého porazil o celou hodinu. V 50. letech úspěšně staroval na mnoha jihoamerických závodech s vozem Porsche 550 Spyder, kde s jedenapůllitrovým Juhan_18_56_P550vozem zle zatápěl jezdcům na podstatně silnějších vozech. Stal se jezdcem továrního týmu Porsche, za nějž startoval v řadě závodů mistrovství světa prototypů. V roce 1955 dojel na Porsche na celkově 6. místě v závodě 24 hodin Le Mans. Zcela jistě byl naším nejúspěšnějším automobilovým závodníkem poválečné éry, aniž by o tom v Československu kdy padla zmínka.

Juhan_20_P550Juhan_21_P550Juhan_23_P550Juhan_19_P550

Juhan_22_P550

č. 56 * Carrara Panamericana - 1954 * 4. místo absolutně

..........* 1000 km Buenos Aires - 1954 * 9. místo absolutně

č. 34 *  1000 km Buenos Aires - 1955 * 4. absolutně, 1. ve třidě

Juhan_24_41_P550č. 62 *  24 h. Le Mans - 1955 * 6. místo absolutně

č. 41 * Sebring 12 h - 1957 * nedojel pro poruchu převod.

Juhan_26Se závody skončil v roce 1958, po nehodě na závodě 24 hodin Le Mans s vozem Ferrari 250 GTO. Nadále však zůstal v automobilovém oboru. Byl blízkým přítelem řady závodníků (Jim Clark, Jochen Rindt), konstruktérů

Juhan_25_Huske

(Colin Chapman, Ferry Porsche) a manažerů (Huschke von Hahnstein), sám se podílel na řadě projektů, měl velmi blízko jak ke světu formule 1, tak k automobilovému průmyslu od Japonska po Ameriku.

Juhan_27Jaroslav Juhan žil střídavě v Čechách a ve Švýcarsku. Inicioval a sponozoroval plochodrážní závody "Memoriál Franty Juhana" na Markétě, uspořádal rovněž první závody Grand Prix Bohemo na Masarykově okruhu, na nichž se zúčastnili jezdci na historických i nedávno provozovaných vozech F 1.

Jaroslav Juhan byl velkým přítelem našeho klubu a díky tomu i pravidelným účastníkem setkání automobilů Porsche ve Vratislavicích nad Nisou.