Čestný člen 1995

Vašek Polák

(11.9.1914 CS - 17.4.1997 USA)

Stal se pravým důkazem splnění amerického snu, když s prázdnou kapsou a bez znalosti cizích jazyků utekl v roce 1949 z komunistického Československa do Ameriky. Zde se pouze svou vlastní pílí a šikovností prosadil. Stal se prvním výhradním zástupcem automobilky Porsche v USA. Vybudoval vlastní závodní team Porsche a pro svou radost si utvořil i největší sbírku závodních automobilů Porsche na světě.

02-vasek-polak-mV devadesátých letech, když mohl znovu navštěvovat Českou republiku, ocenil dlouholetou činnost našeho Porsche Classic Clubu vzniklého již za komunistického režimu a začal společně s našim klubem intenzivně spolupracovat na získání rodného domu Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou. Jeho velkým přáním bylo vybudování zde značkového Porsche muzea. Bohužel tyto jeho plány v roce 1997 ukončila nečekaná smrt.

Osobně jsem se s Vaskem Polakem setkal pouze dvakrát, ale byl to pro mne veliký zážitek na který se nazapomíná. Právě díky Polakově aktivitě jsme prosadili alespoň umístění pamětní desky na rodný dům Ferdinanda Porsche ...

Podrobný životopisný článek o Vašku Polákovi připravujeme.


 

 

autoprofi banner 468x60