Nová expozice v Památníku Porsche 2013

by Super User

Památník Ferdinanda Porsche, v kulturním domě 101010, ve Vratislavicích nad Nisou doznal počátkem roku novou expozici, která je mimo vystavených vozidel doplněna mimořádné i zajímavými dopisy, které v minulosto chodily mezi Porsche Stuttgart a bývalým Československem.

DSC 0825Do nové expozice zapůjčilo tovární muzeum Porsche ze svého bohatého depozitu Porsche 911 Turbo 3,3 a Porsche 928 S. Zřejmě předváděcí vůz Porsche Boxster zapůjčil dealer těchto vozů, Porsche Praha, neboť na okně je ještě do konce ledna platná dálniční známka.. Čtvrtým exponátem se konečně stal VW Brouk, který je hlavním konstrukčním počinem Ferdinanda Porsche, který je zde připomínán.

DSC 0816Vystavený VW Brouk je ale bohužel model 1302, nikoli klasický Typ 11, který již má úplně jinou přední nápravu a jiné další komponernty, než které pro svého "Brouka" konstruoval Ferdinand Porsche. Jediné, co je tedy na tomto voze alespoň trochu zajímavé, je to, že se jedné o výroční model, vyrobený k 50.výročí vzniku vozů VW Brouk v roce 1984, tedy plných 34 let poté, co Ferdinand Porsche zemřel. Bohužel právě model 1302 společně s následným typem 1303 byly modernizované obchodní propadáky koncernu VW a další roky se následně opět vyráběly jen klasické vozy VW Brouk Typ 11, nikoli s iniovovanými McPersony, ale s osvědčenými torzkami.

DSC 0818DSC 0823Co mne však v nové expozici památníku Ferdinanda Porsche velmi potěšilo, byla vystavená kolekce dopisů a fotografií, které putovaly mezi Stuttgartem a Prahou. Tyto dopisy psal již od konce šedesátých let velký fanda automobilů Porsche, pozdější redaktor časopisu Svět Motorů a také čestný člen našeho klubu, PHDr. Eduard Hrudka. Velmi zajímavá je například jeho snaha zapůjšit si v době totalitního režimu automobil Porsche k testování pro zmíněný časopis. Automobilka Porsche byla testům nakloněna a automobil panu Hrudkovi nabídla. Bohužel, neřešitelným DSC 0822problémem se stalo nejprve zajet si pro auto do Stuttgartu a odvézt si jej do Československa. Nikdo z redakce nadostal povolení vycestovat a když tedy pan Hrudka domluvil, že automobilka přiveze auto na hranice, kde by si jej převzal, tak zase zakročili celníci, kteří nedokázali pochopit, že jde pouze o zápůjčku a nikoli dar nebo koupi vozidla. nakonec se test neuskutečnil a pan Hrudky si na testování vozů Porsche musel počkat až na dobu po roce 1989.

DSC 0815Potěšitelné je, že vystavené dopisy a fotografie jsou doplněny plaketami našeho klubu a dokonce i klubovými novinami Porsche Journal. Výstava dopisů však trvá jen do konce ledna.

Nové internetové stránky Památníku Ferdinanda Porsche jsou: 101010

autoprofi banner 468x60