Porsche v českých muzeích

by Super User

Po celé České republice rostou různá soukromá muzea historických vozidel ve kterých se dnes nachází stovky různých zajímavých a méně zajímavých automobilových veteránů. Velká část těchto motorstických "svatostánků" je však zaměřena především na domácí výrobce motorových vozidel a tak historické automobily Porsche v nich jen tak neuvidíte. Přesto se najdou drobné vyjímky na které bych chtěl upozornit.

911_Lany_TrajboldAsi zatím největší sbírka vozů Porsche se nachází v muzeu, které před lety vytvořil známý automobilový závodník, který Porsche opravdu miloval, Jan Trajbold. Dnes toto muzeum udržuje a stále obsahově rozšiřuje jeho syn Rychard Trajbold, mimochodem velký "machr" na seřizování klasických více karburátotových motorů Porsche 911.  Toto muzeum nese název Muzeum sportovních vozů Lány a leží jen pár set metrů od lánského zámečku "pana prezidenta".

356_Lany_RohrlSamozřejmě, že stěžejním vozem je žluté Porsche 911 z roku 1965, se kterým právě Jan Trajbold získal několik titulů Mistra Evropy v automobilových soutěžích historiků. Toto auto bylo pro závody historilů upraveno v roce 1996.

911_Lany_CarreraDalším zajímavým  Porsche v lánském muzeu je model Porsche 356 C Carrera z roku 1964. Tento automobil je přesnou replikou soutěžního automobilu Porsche, se kterým v minulosti v kategorii historických automobilů závodil světoznámý jezdec Walter Rohrl.

Samozřejmě, že v muzeu sportovních automobilů nesmí chybět modely Porsche 911 SC a Porsche 911 Targa Carrera, které byly a dodnes jsou stále ještě nejoblíbenější modely těch starších vozů Porsche.

V depositu Musea sportovníchvozů v Lánech se nachízí ještě několik dalších vozů Porsche, pro které ale již v hlavní expozici muzea prozatim není místo.


Automuzeum_Porsche_1Automuzeum_Porsche_2Další historické automobily Porsche najdete samozřejmě v Automuzeum.cz ve Vratislavicích nad Nisou. Zde je během roku k vidění nejen Porsche 356 a Porsche 911 Targa ale pokud máte štěstí, tak je zde také vystaveno VW-Porsche 914 2,0 a o některých dalších vozech Porsche se nyní jedná pro příští sezonu 2012. To, co zde z plejády automobilů Porsche ještě přibude bude překvapení.


Porsche_samohylMezi desítkami vzácných historických vozidel značek Mercedes-Benz, Horch, Bugatti a jiných jsem jedno Porsche 356 objevil i ve sbírce veteránů Aloise Samohýla. Dnes již tuto sbírku spravuje jeho syn Vladislav Samohýl a historické Porsche 356 dovezli až z dalekého Španělska. Jedná se o vzácný model Porsche 356 SC s karoserií Karmann. Pokud se vče podaří podle plánu, tak již v roce 2012 bude ve Zlíně otevřeno nové muzeum veteránů, kde samozřejmě toto Porsche nebude rozhodně chybět.


Poslední Porsche 356, které je vlastnictví českého muzea by mělo být Porsche 356 Cabriolet někdy z roku 1959, které je už mnoho desítek let uloženo v depozitu Národního Technického muzea v Praze. Bohužel, s tímto vozidlem se v dohledné době nepočítá s umístěním do některé motorostické expozice a tak se pravděpodobně v depozitu bez toho, aby jej veřejnost někdy spatřila, nakonec rozpadne. Sám jsem také ještě neměl to štěstí onen vůz vidět a tak nemohu předložit vlastní fotografii, ale jen foto ukradené z internetu.

1293677711650497235288333849554563371890173n
356001NTM-Praha

autoprofi banner 468x60