2008 * * Porsche na Retro Classics Stuttgart

by Super User

Pravidelně počátkem března probíhá již po osm let jedna z největších německých výstav historických automobilů, Retro Classics Stuttgart. Právě místo konání této výstavy, německé město Stuttgart, kde se již více jak padesát let vyrábějí automobily Porsche je ideální pro mezinárodní prezentaci klubů, prodejců a servismanů automobilů Porsche všech ročníků, modelů i provedení. A skutečně jich zde bylo téměř nepočítaně...

Porsche-Classic-Club-Deutschland-StuttgartHlavní expozici historických vozů Porsche představila již tradičně automobilka Porsche, ale tentokrát neměla vlastní expozici. Své vozy Porsche nyní prezentuje v novém továtním muzeu a tak letošní firemní stánek nabídla k "okupovavání" pro Porsche Classic Club Deutschland, který také představil vozy vlastních členů.

Porsche-Diesel-SuperVedle klasických sportovních automobilů Porsche 356 a 911 zde byl prezentovan i v poslední době stále více připomínaný projekt šedesátých let - Porsche Diesel s historickými traktory Porsche. Těch bylo letos na Retru mimochodem několik. Jeden Porsche Junior stál přímo na stánku PCCD, ale další byly k vidění i v dalších halách výstaviště. Buď na stánku jiných klubů, nebo také i v samostatné expozici užitkových a zemědělských vozidel v hale 8.

porsche-356-renovacePodstatnou ukázku renovační práce ale i širokou nabídku dílů i vozů ke koupi zde měl model Porsche 356. Majitelé i příznivci těchto nejstarších vozů Porsche zde mohli ukojit své požadavky jak v bohaté literatuře, jednotlivých dílech, tak i ukázkami špičkových oprav karoserií, podvozkových dílů i motorů. Pro nás je potěšitelné, že se do kolekce zahraničních firem, které se těmito vozy zabývají již léta, se připojila i jedna významná česko-německá renovátorská firma, která byla dříve specializována výhradně jen na anglické klasiky, Classic Car. Nyní se jejich podstatným pracovním programem staly právě vozy porsche 356, prozatím výhradně pro zahraniční majitele.

Byly zde ale i další především německé firmy, které se věnují renovacím a obchodováním s automobily Porsche různých

modelů. Jednotlivci i firmy nabízely desítky modelů v cenách od pár desítek za běžné a ojeté vozy Porsche před renovací, až po stovky tisíc €uro za zajímavé a běžné kusy. Díky velkému zájmu se mnoho firem specializuje právě na značku Porsche, která je sběrateli a příznivci značky stále silně vyhledávaná. Díky tomu také stále intenzivně rostou i ceny. Aby prodejci zaujali, hledají stále nové a nové možnosti prezentace nabízených vozidel.

Ti nejsolventnější si letos na výstavě Retro Classics ve Stuttgartu mohli koupit třeba i závodní Porsche, které již bylo úspěšné na nějakém sportovním podniku, má třeba i zajímavou historii a nebo teprve na úspěchy se svým novým majitelem čeká.

dsc_0193

Na první pohled trochu z jíného spoudku bylo částečně oprýskané, ale stoprocentně původní závodní BMW 3,5 CSL. Ačkoli si mnozí řeknou, co dělá BMW mezi Porsche, tak spojitost je velmi jednoduchá a i pro nás zajímavá. V sedmdesátých letech český emigrant v USA, Vašek Polak, založil na jihu USA nejen širokou prodejní síť evropských vozů Porsche, BMW a Volvo, ale především závodní stáj, která si časem vydobila po celé americe jedinečné jméno, které tam přetrvává dodnes, i když Vasek Polak již několik let nežije. Toto vystavené BMW bylo právě z jeho legendární závodní stáje.

Kdo nyní lituje, že se do Stuttgartu na Retro Classics počátkem března nevydal, může si alespoň prohlédnout více fotografií v naší "Fotogralerii"

 

 

 

 

 

 

 

 

autoprofi banner 468x60