Rodný dům Ferdinanda Porsche

Již za měsíc proběhne ve Vratislavicích nad Nisou tradiční 21. Ferdinand Porsche Festival, což je každoročně největší sekání majitelů automobilů Porsche v České republice, které je pořádáno přímo v rodišti Ferdinanda Porsche. Letos poprvé je po mnoha letech na rodný dům geniálního automobilového konstruktéra 20. století, kde se pravidelně zastavují mnozí fandové Porsche, velmi smutný pohled.

RD 2Ano, po celých Vratislavicích nad Nisou probíhá generální oprava tramvajové trati vedoucí mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou, ale ta se provádí na druhé straně vozovky. Přímo úpřed rodným domem F. Porsche ale právě nyní začaly práce na zřejmě generální opravě kanalizace. Díky tomu je celý přístup k domu i pamětní desce znemožněn. Je ale z podivem, že tyto výkopové a na první pohled devastační práce probíhají právě jen před rodným domem Ferdinanda Porsche a okolní domy jsou téměř nedotčeny. Že by to byl ve skutečnosti další boj vratislavického magistátu proti desítkám fandů a majitelů automobilů Porsche, kteří 6. září 2014 do Vratislavic nad Nisou přijedou na 21. Ferdinand Porsche Festival? Očekáváno je až 150 vozů Porsche z celé republiky i ze zahraničí a k nim se jistě přidají možná až stovky fandů této slavné značky sportovních automobilů.

RD-3Pramení tato nenávost vratislavického magistrátu skutečně jen k válečné historii jejich rodáka, Ferdinanda Porsche, nebo je to cílený boj i proti cestovnímu ruchu, který jinak absolutně nezajímavé Vratislavice nad Nisou vlastně obtěžuje?

Smutný je ale i další skutečnost. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto koupila Porscheho rodný dům již před několika lety a letos zjara se mělo začít s jeho kompletní opravou. Stále se ale nic neděje. V Mladé Boleslavi bohužel nereagují ani na mé dotazy, směřované na toto téma k tiskovému mluvčímu automobilky. Že by se nakonec i Škodovka přidala k záměru Vratislavic, vymazat po vzoru bývalých komunistů, Ferdinanda Porsche z historie tohoto městečka ?

autoprofi banner 468x60