2016 – I. Engine Praha Porsche Meeting

Toto jarní Porsche setkání bylo v plné režii Porsche Classic Clubu ČR, i když původně mělo být prezentací nového Porsche Clubu Bohemia, který údajně vzniká na základě několika majitelů automobilů Porsche. Tito lidé po určitých neshodách vystoupili z oficiálního Porsche Clubu CZ se sídlem v Kopřivnici a rozhodli se pro vlastní klub a nabídli nám spolupráci.

Praha 02V Praze se mělo jednat o možném sloučení s naším Porsche Classic Clubem ČR a případným spojením i s čáslavským spolkem Porsche 108. V plánu bylo po letech i opětovné navázání spolupráce s českým zástupcem Porsche, firmou Inter Auto Praha. Výrazně rozdílné pohledy na činnost klubu a zřejmě i přetrvávající averze českého zástupce Porsche k našemu klubu, však další jednání zastavili a ani jeden za zástupců druhé strany se nedostavil. Navíc, i většina současných členů Porsche Classic Clubu ČR se vyslovila pro zachování vlastní identity a činnosti klubu v takovém rozsahu, jak ji provozujeme doposud.

Praha 03Jarní Pražské setkání v sobotu 23.4.2016 bylo tedy pod taktovkou pouze Porsche Classic Clubu ČR a za výrazné podpory společnosti Engine Culture, uspořádáno jako volné setkání příznivců sportovních automobilů značky Porsche, bez ohledu na skutečnost, zda jsou či nejsou členy klubu. Příprava programu nevyžadovala téměř žádných nákladů a proto se ani nevybíralo žádné startovné. Původní jarní termín jsme převzali od kolegů z Porsche 108, kteří se rozhodli, že letos jarní sraz vynechají. Proto jsem byli potěšeni, že někteří k nám i přijeli.

Praha 04Během dopoledne se do doposud téměř opuštěného areálu nového obchodního centra Prague Outlet v Tuchoměřicích, na dohled od letiště V. Havla, sjelo na 65 sportovních automobilů Porsche. Další asi dvacítka majitelů Porsche podlehla panice z předpovědi počasí, která slibovala déšť a možná i sníh, a přijela civilními vozy jiných značek, nebo „náklaďáky" Porsche Cayenne, které ale mezi sportovní vozy Porsche opravdu nepočítáme. Počasí nám ale přálo a i když bylo zataženo, tak celý den nespadla ani kapka. Zapršelo až večer na cestu domů.

Praha 05Mezi dlouhou řadou zaparkovaných automobilů Porsche samozřejmě vynikaly dva modely, připomínající počátky historie stuttgartské automobilky. Především to bylo většině pravidelných účastníků našich setkání již známé Porsche 356 B Coupé s karoserií od karosárny Karmann, se kterým již několik let navštěvuje naše akce pan Baše. Druhým netradičním vozem na setkání byla kopie víceméně závodního automobilu Porsche 718 RSK Spyder, postavená na podvozku vozu VW Brouk a používající z něho i motor. Ačkoli někteří skalní fandové Porsche tyto „repliky" neuznávají, náš klub se jich nestranní. Je nám totiž jasné, že dnes už neuvěřitelně drahé originály u nás v Čechách jen tak neuvidíme a tak nás potěší i pohled na pěkně zpracovanou a věrohodnou kopii. Porsche Classic Club ČR má pro majitele těchto vozů samostatnou členskou kategorii.

Praha 06Praha 07Praha 08Praha 10Praha 09

Praha 11Pak již následovala dlouhá řada 911,924 i 944. Dokonce dorazilo i několik 928 a objevila se i dnes už vzácná 968. Se žlutou Carrerou 911 přijala dokonce i jedna z televizních celebrit, a to ta větší polovina kuchařské dvojice Kluci v akci, šéfkuchař Ondřej Slanina.

Praha 12Všichni účastníci setkání nejprve shlédli zaparkované vozy svých kolegů a u mnohých se dlouze zastavovali na vzájemné rozhovory. Když dostatečně ukojili svou zvědavost a získali dostatek informací od svých přátel, vydali se na prohlídku Engine Classic Car Gallery, která jim slibovala další zajímavý motoristický zážitek.

V dosud neobsazeném Prague Outletu si pan Radek Pokorný zřídil soukromou „Engine Classic Car Gallery", ve které parkuje vedle několika automobilů svých přátel, především svou obsáhlou sbírku klasických vozů, od Fiata 600 až po Porsche 959. Mimochodem těch poršů je tam v jedné hale zaparkováno asi 45 kusů a celkový dojem mezi nimi kazí jen několik Ferrari. Porze jedinečné Porsche 959 ma své samostatné stání. Bohužel uzavřené a tak jsme jen mlsně olizovali sklo výlohy.

Praha 13Praha 14Praha 15Praha 17Praha 18

Praha 19V „Engine Classic Car Gallery" jsou ale i investiční automobily, které spravuje ENGINE CLASSIC CARS investiční fond. Bohatí lidé do fondu vkládají své finance, a fond nakupuje na světových aukcích od jednotlivců automobily, u kterých je předpoklad růstu finanční hodnoty. Specielně u klasických vozů Porsche, nebo u závodních speciálů s doloženou historií je zhodnocení až 16 %. Fond ale vyhledává po Evropě i na první pohled levné automobily, jako třeba Alfa Romeo, BMW, FIAT nebo VW určitých modelů, kde je opět předpoklad výrazného cenového růstu. Vzhledem k tomu, že se ale většinou jedná o dosti vysoké investice, je základní vklad pro klienta stanoven na 125 000 €uro.

Praha 20Praha 21Praha 22Praha 23

Praha 25Praha 24Když se všichni dosyta nabažili pohledů na krásné automobily uvnitř haly i na venkovním parkovišti, rozjeli se někteří účastníci k domovům a asi polovina se vydala do nedaleké Přední Kopaniny na oběd. Po obědě se cca asi 25 vozů Porsche sjelo znovu u „Engine Classic Car Gallery", aby se pak společně v dlouhé koloně vydaly na Lán. 

Praha 26Ne, nejeli jsme na návštěvu k panu prezidentovi zemanovi, měli jsme v plánu mnohem zajímavější program. A to návštěvu Muzea sportovních automobilů, které před lety otevřeli dva automobiloví závodnici, Jan Trajbold a Antonín Charouz. V muzeu je dnes natěsnáno okolo 60 sportovních a především závodních automobilů od „plechových" vozů až po formule. Zvídavý divák zde najde dokonce i několik věrných kitů závodních automobilů Formule 1. Samozřejmě, že ani zde nechybělo několik automobilů Porsche, jako třeba Porsche 911 Arnošta Neubauera, který s ním v devadesátých letech vybojoval několik zlatých věnců při Evropských závodech historických automobilů do vrchu. Pro naše vozy Porsche parkoviště muzea stačilo akorát. S takovou návštěvou v Lánech asi běžně nepočítají.

Praha 30Praha 31Praha 32Praha 34Praha 35

Praha 36Po důkladné prohlídce celého muzea jsme ještě zašli do nedaleké restaurace na odpolední kávu a průběh celého setkání hned náležitě zhodnotili. Celkové závěry z uplynulého dne byly uspokojivé a ten, kdo 23.dubna 2016 na naše klubové jarní setkání Porsche do Prahy nepřijel, může opravdu jenom litovat.

Další naše klubové srazy budou již naní každý měsíc, od května až do září a tak se na vás budeme těšit ve Zlíně, v Letohradu, Českém Krumlově, Čáslavi, Jeseníku a Liberci.

Takže brzy zase na viděnou.

autoprofi banner 468x60