2015 ** Porsche Classic Club ČR na Legendách

Porsche Classic Club ČR se již podruhé účastnil jedinečné motoristické akce Legendy, pořádané ve dnech 13. a 14. června 2015 v Praze - Bohnicích. V konečném součtu 750 automobilů zde vystavil 40 vozidel.

Legendy 02Od pořadatelů akce jsme obdrželi stejný plac, jako jsme využívali loni společně s klubem Engine a na který jsme loni vměstnali více jak 50 poršů. Tentokrát jsme na něj ale byli sami a tak bylo nezbytné přibrat na pomoc i vzduchem chlazené automobily Volkswagen, abychom celou plochu důstojně zaplnili. mělo to i svůj smysl, neboť letos si připomínáme už 140 let od narození Ferdinanda Porsche, který se proslavil především legendárním vozem VW Brouk a z něho pak jeho syn Ferry postavil i první sportovní Porsche.

Naštěstí se po loňském úspěchu mnozí majitelé vozů Porsche k účasti sami hlásili a tak největší mou starostí bylo, jak všechny ty vozy náležitě rozmístit, aby společně tvořily dokonalý celek a byly důstojným konkurentem nedaleké sekce "Ferrari". Díky slávě, která se okolo našeho klubu šíří, se mi podařilo přesvědčit i několik majitelů závodních porschů a tak náš stánek byl okořeněn i velmi zajímavými klenoty. Dokonce i Jarda Petrásek, ač měl v závodní zóně vlastní klubový stan, pravidelně přijížděl se svým Legendy 04Porsche 911 "Carrera Panamericana" oživovat naši expozici. Velkou ctí pro nás bylo, že své červené závodní Porsche 911 po letech z garáže opět vytáhl čestný člen našeho klubu Arnošt Neubauer a jako vzpomínku na svého otce Jana Trajbolda přivezl z Muzea sportovních automobilů z Lán soutěžní Porsche 911 jeho syn Richard Trajbold. Svým soutěžním Porsche 944 se přijel pochlubit i Jarda Kraus. Jedniný, kdo letos nedovezl předem slíbené soutěžní Porsche ze závodu Legendy 07East African Safari Classic Rally, byl Jiří Kotek. Bylo to ale tím, že do začátku výstavy mu nedošla nová převodovka pro toto závodní auto a tudíž zůstalo na heveru v garáži bez zadní nápravy. Jirka ale i přesto nezklamal a zapůjčil nám na výstavu své vlastní loni dokončené Porsche 911 v úpravě Carrera.

Legendy 05Mimořádným klenotem bylo i okruhové Porsche 911 GT3 997 Cup, které na náš stánek po loňské spokojenosti opět přivezl pan Petr Novák, i se svým zajímavě vybarveným přívěsem. Jenom ten traktor Porsche Diesel Standart jsme mu k vleku zapůjčili z vratislavického Automuzea. velmi potěšitelné bylo sdělení všech majitelů závodních Porsche, že pokud zrovna nebudou mít závody, tak své "závoďáky" přivezou 5. září 2015 ukázat i v plném tempu na náš Ferdinand Porsche Festival.

Legendy 06Vedle automobilů Porsche členů našeho klubu, několika sportovních VW Karmann Ghia a klasických automobilů VW Brouk, se do naší sekce "Porsche Classic" vešly i silně upravené automobily libereckého Dub Gangu, kteří se snaží mít svá auta pokud možno položená téměř na zemi. Všechny tři vozy VW Brouk i silně přepracované Porsche 911 budily u diváků zaslouženou pozornost a obdiv. Jejich expozici jsme doplnili ještě velmi zdařilou VW Buggy a kabrioletem v tuningové úpravě, který na různých akcích automobilových úpravců získal již mnoho cen.

Legendy 08Expozice vzduchem chlazených VW začínala "prvním" Broukem, ještě s půleným zadním oknem z roku 1951, který nám do expozice zapůjčil Saša Křička, jenž v těchto dnech po několika letech dokončuje velmi náročnou renovaci svého Porsche 356 preA Coupé. Sekundoval mu můj Brouk "ovál" z roku 1956 a pak velmi pěkně zrenovovaný VW Transporter T1 z počátku šedesátých let. Velkou raritou a zajímavým lákadlem pro návštěvníky bylo sportovní coupé Fiberfab Bonanza 1600 GT z roku 1966, které jsme přivezli z Automuzea. Vše pak již doplňovaly dva sportovní vozy VW Karmann Ghia v provedení Coupé (1971) a Kabriolet (1973). Svého velmi pěkného Brouka přivezl i každoroční účastník Festivalu, Marek Fišer, který jej před lety zakoupil od Pavla Bejdy z Jarošova nad Nežárkou, který je dnes úspěšným renovátorem starých Porsche 911 a "servismanem" většiny modelů Porsche.

Legendy 09Legendy 10Legendy 11Legendy 13Legendy 12

Příjemným doplňkem naší expozice bylo i několik velmi dokonale zrenovovaných automobilů Porsche z dílny "Tore Oldtimer Car Service" pana Řehoře, kterými nám pořadatel Legend doplnil volné místo. Díky tomu jsme získali nové přátele naladěné na stejnou notu a přitom jsme mohli obdivovat krásná Porsche 356 a 911. Nakonec do souboru vystavených automobilů Porsche na legendách patří i stříbrný Speedster, který byl na stánku časopisu Speed ale zavítal na chvíli i k nám a pak závodní Porsche 911 pana Nešpora, které zůstalo v závodní sekci Autoklubu ČR.

Legendy 15Legendy 16Legendy 17Legendy 18Legendy 19

Legendy 14Jak už bylo napsáno na začátku, nechyběla ani řada automobilů Porsche členů a příznivců našeho klubu, kteří byli ochotni své vozy na celý víkend postrádat a nebáli se je vystavit na odiv tisícům návštěvníků. Všem patří veliký dík a především také Heřmanu Kociánovi, který nejen, že přivezl své pěkné Porsche 911, ale strávil s námi na našem klubovém stánku celý víkend. Během této události jsme nejen, že důstojně prezentovali náš Porsche Classic Club ČR před širokou motoristickou veřejností, ale získali jsme i nové příznivce a členy, kteří jistě také začnou navštěvovat naše srazy a akce, které pořádáme po celé republice.

Legendy 20Legendy 21Legendy 23Legendy 22

Také při akci Legendy uspořádal Porsche Classic Club ČR své mimořádné klubové setkání. Účastníci srazu měli zajištěn volný vjezd do areálu akce a dokonce ani neplatili jinak velmi vysoké vstupné. Již v sobotu se do Bohnického statku na okraji krásného parku, kde probíhala akce legendy sjely téměř dvě desítky automobilů Porsche a ti ,kteří zůstali doma, mohli opravdu jen litovat. Rozhodně to stálo za to.

Legendy 25Legendy 26Legendy 27Legendy 28Legendy 29

Legendy 30Legendy 31A na závěr smutné konstatování několika návštěvníků, kteří se nám na našem stánku nezávisla na sobě samovolně svěřili po chvále naší expozice, že "stánek oficiálního prodejce automobilů Porsche byl na Legendách v porovnání k prestiži této značky, na kterou si v Čechách stále hrají, neuvěřitelně chudý a nudný. Pouhé tři sportovní Porsche a po jednom voze Cayene, Macan a Panamera dokáže běžně u obchoďáku vystavit průměrný "Porsche obchodník" v Německu. Na jediného oficiálního zástupce značky Porsche v ČR opravdu tristní výsledek".


autoprofi banner 468x60