2013 ** II. Porsche sraz Litvínov - Most

O víkendu 22. - 23. června se uskutečnilo další letošní klubové setkání majitelů automobilů Porsche, tentokrát na severu Čech.

O sobotním dopoledni se na mostecké sportovní letiště sjely tři desítky vozů Porsche, jak stálých členů Porsche Classic Clubu ČR, tak i "srazových nováčků" z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nováčkem na našich klubových srazech a pravděpodobně i nejstarším vozem setkání,  bylo pěkné žluté VW-Porsche 914, které přijelo na naši akci poprvé. Majitel bohužel prozatím nedůvěřoval spolehlivosti svého vozu a tak se ani nezúčastnil dalšího celodenního programu. Všichni účastníci setkání, mnozí většinou již dobří známí, si během dopoledne vyměňovali zkušennosti s provozem vozů a spřádali plány na další splečné akce.

Most-Litvinov 02Most-Litvinov 03Most-Litvinov 04Most-Litvinov 05

Most-Litvinov 07Na srazu se představily i další dvě již pravidelným srazovým účastníkům známá VW-Porsche 914 a několik starších i novějších verzí Porsche 911. Vodou chlazená Porsche transaxle na akci zastupovalo jedno Porsche 928 a několik 944. Značný nárůst účasti byl zaznamenán u modelu Porsche Boxster, který se pravděpodobně pomalu stává výrazným zájmem pravých fandů značky Porsche a bude nutné s ním napříště vážně počítat. K vidění zde byl jak první, tak i poslední model Boxsteru a jejich porovnání bylo opravdu zajímavé. Mezi vyrovnanou řadu vozů Porsche se dokonce nenápadně vklínilo i jedno japonské "antiporsche" sedmdesátých let, velmi pěkný Datsun 240 napodobující již tehdy velmi populární Porsche 911. Také další dva členové klubu přijeli jinými vozy. Jednomu prosakoje hlava válců u jeho Boxstra (Mercedes) a druhý intenzivně dokončuje kompletní renovaci Porsche 356 (VW Brouk). Věřím, že na Porsche Festivalu již budou oba s Porsche.

Most-Litvinov 06Most-Litvinov 08Most-Litvinov 09Most-Litvinov 10

Ještě před obědem se dlouhá kolona vozů Porsche vydala z místního letiště na Autdrom Most, kde byla tak jako již i při prvním ročníku v roce 2011, exhibiční jízda pro celé závodní trati. Všichni, ve kterých dřímá skrytý sportovní duch, nebo ti, kteří se nebály o své již značně ojeté pneumatiky (jako můj syn), se vydaly na tři předváděcí kola v plném nasazení. Sportovní vozy Porsche na závodní okruh patří a tak to byl pro všechny velmi příjemný zážitek.

Most-Litvinov 11Most-Litvinov 12Most-Litvinov 13Most-Litvinov 15Most-Litvinov 14

Most-Litvinov 16Po obědě se většina účastníků srazu vydala na známý turistický Krušnohorský automobilový okruh. Tento okruh není žádnou závodní tratí, ale turistickým okruhem vedoucím napříč Krušnými horami s různými zajímavými turistickými zastávkami. Kvalitní asfaltové silničky, klikatící se v horách a minimální provoz jsou ideální pro příjemné svezení ve sportovním voze Porsche. Shodli se na tom všichni zúčastnění, že to byl mnohem zábavnější zážitek, než obyčejné kroužení po autodromu. Navíc, když byla do programu zařazena i krátká zajížďka do sousedního Německa.Pořadatelé účastníky zavedli z vyhlídkové restauraci „Schwartenbergbaude" ve výšce 789 m.n.m., odkud je velmi pěkný rozhled na německou část Krušných hor. K večeru se všichni opět vrátili na sportovní letiště Most, kde probíhala společná zábava až do pozdních nočních hodin.

Most-Litvinov 17

Velký dík pořadatelům akce, panu Mílovi Horákovi a Frantovi Aulovi. V Litvínově opět na viděnou v roce 2015

 

Omlouvám se všem účastníkům, pokud jsou některé mé informace nepřesné. Můj zdravotní stav mi nedovolil se akce zúčastnit a tak jsem čerpal pouze z fotografií a vyprávění mého syna Michala.

Na krátký videozáznam z akce se můžete podívat na: www.e-mostecko.cz


autoprofi banner 468x60