2013 ** Jarní Porsche Classic Sraz - Ivančice. Jaký byl.

Díky iniciativě našeho člena, Ivoše Čejky, proběhl ve dnech 20. - 21.4. 2013 první letošní Porsche sraz členů a příznivců našeho klubu. Akce se uskutečnila na Jižní Moravě, v rodišti nějenom hlavního pořadatele Ivoše Čejky, ale i slavného herce Vladimíra Menšíka a světoznámého malíře Alfonse Muchy.

Ivancice-02Sobotní sraz účastníků byl na parkovišti pod chladícími věžemi Dukovanské jaderné elektrárny. Za výrazně chladného počasí se sem sjelo 26 automobilů Porsche a další tři účastnící vzali za vděk novými vozy BMW. Velkým, ale vítaným překvapením byla účast úplně nového vozu Porsche Boxter, které nám dovezl představit zástupce prodejny Porsche Brno. Nenápadný červený vůz budil opravdu velkou a zaslouženou pozornost a dalo velmi mnoho trpělivosti jej vyfotit bez neustálých diváků. Poté, když se všichni účastnici navzájem seznámili mezi sebou, jsme uskutečnili exkurzi Jederné elektrárny Dukovany. Určitým zklamáním bylo pro některé, že nás nevpustili do reaktoru, ale pouze nám v informačním centru pustili dva stařičké filmy o jádru a předvedli několik modelů. Na druhou stranu, celá prohlídka byla zdarma, tak co bychom nadávali. Bylo to zajímavé a vstupné nám ČEZ připočítá při vyúčtování elektřiny ...

Ivancice-03Ivancice-04Ivancice-05Ivancice-06Ivancice-07Ivancice-08

Z Dukovan jsme vyrazili v dlouhé koloně do Dalešic, kde nás čekal stařičký pivovar, známý z filmu Postřižiny. Zdejší oběd, za který ale pořadatel nemůže, byl trochu zklamáním, které jde na vrub místní pivovarské restaurace. Polévka studená, mastná a přesolená. Kuřecí stehno nebo uzené s naběračkou šťouchaných brambor za 150 Kč, na které jsme čekali skoro hodinu i přesto, že jsme byli předem objednaní, nás také moc nenadchlo. Díky čekání na jídlo nám již nezbyl čas na prohlídku pivovaru. Šmůla. Vícekrát sem již asi nepojedeme.

Ivancice-10Ivancice-11Ivancice-12Ivancice-13Ivancice-14

Ivancice-15Po obědě jsme vyrazili opět v koloně do Ivančic na prohlídku muzea Menšíka a Muchy. To nám pozvedlo náladu, kterou jsme ztratili díky neuvěřitelně rozbytým cestám, kterými jsme museli jet. Jak jsme záviděli těm, co se vezli v terenním BMW. naše vozy trpěly, skřípaly a každou chvíli hrozilo, že něco upadne. Naštěstí se to ale nestalo a tak jsme šťastně dorazili na náměstí do Ivančic. Pro nás byla zajímavé prohlídka muzea Ládi Menšíka a Alfonse Muchy a pro místní naopak prohlídka zde zaparkovaných vozů Porsche. Ivančické náměstí jsme zabrali celé a ve dvou řadách.

Ivancice-16Ivancice-17Ivancice-18

Z Ivančic jsme již spěchali nejkratší cestou, ale samozřejmě včetně několika zakufrování, do Znojma, kde nás čekalo Vinařství Dobrovolný. Místo malebného sklípku nás však čekala moderní novostavba čistě komerčního zaměření na "nadržené" turisty. Tam jsme se ubytovali a bez jakéhokoli varování hned výměnou za klíč od pokoje vysolili 600 Kč za postel. Poté jsme se sešli v dolní hale vinařství, která měla asi suplovat vinárnu a společenský sál zárověň. Skrčeni v koutku u tří stolů jsme si zde připadali jako na vejminku v paláci kultůry. Podtrhoval to i zájem místního personálu, který reagoval vždy až na několikeré upozornění, že si zákazník něčeho žádá. Po dlouhém čekání a kručení prázdného žaludku, než se prý ohřeje, jsme dostali talíř guláše s chlebem a pár lahví nějakého místního dosti šťovíkovitého vína. Znalci vína si jej raději ředili vodou. My jsme si proto dali ke guláši pro jistotu pivo.

Ivancice-23Poté jsme podnikli velmi zajímavou prohlídku mistních vinných sklepů se zajímavou degustací asi 20 různýchIvancice-24 odrůd. Kekaždému vínu nám řekli nezbytnou pohádku a dali hlt okoštovat. Na konci jsme již měl v hlavě i v puse takový zmatek, že bych nepoznal víno od petroleje. navíc zima nás již všechny hnala nahoru na zemský povrch, kde bylo alespoň o pár stupňů tepleji. Vrátili jsme se do haly a čekali nějaké překvapení. To přišlo následovně. Namísto očekávaných táců s uzeninami a masem jsme byli pohoštěni nekolika malými tácky se sírem (asi 10 dkg na odobu) a několika miskami škvarkového sádla na chleba. Ti statečnější si vybojovali alespoň znovuohřátí zbylého guláše. To vše za neuvěřitelných 600 Kč na osobu. Přitom ceníková prohlídka s degustací stojí 200,- Kč. Musím proto přiznat, že díky panu Dobrovolnému mám nadosmrti mimořádný kulinářský zážitek obsahujicí 1 guláš, pár kostiček sýra. 3 čtvrtky krajíčků chleba se sádlem a dva plzeňská piva bratru za 400,- Kč. Šťovíkové víno, které nám přinesli nahoru jsem ani nepili. Já jsem je ochutnal jen jednou a zbytek ze sklenky vylil. Vinařství Dobrovolný ve Znojmě mne opravdu nadchlo a už mne zde víckrát neuvidí. A varuji všechny další, kteří by se tam chtěli vydat !!! Vždyť tam chybí i ta malebná krajinka modrobílých vinných sklípků, které známe odjinud. Tady je to obyčejná vilová čtvrť, kde jsou připraveni jen na tvrdý byznys. Odporná komerce.

Ivancice-20Ivancice-22Ivancice-21

Ivancice-25Ivancice-26Vše napravila jen ranní vydatná snídaně, kde jsem se snažil sníst opravdu co nejvíc, abych jim ty miliony, které ve Vinařství Dobrovolný tak intenzivně střádají, co nejvíce alespoň odjedl. Naštěstí mi celkově velmi chmurný zážitek ze zlatokopecké Jiho moravského Klondike napravilo Muzeum motorismu ve Znojmě. Za najednou pro mne téměř směšnou cenu 50,- Kč, mě i mým přátelům nabídlo neuvěřitelný zážitek mezi předválečnými automobily, motocykly, ale i starými jízdními koly, traktory a dokonce i různými parními stroji a samohyby.Vše bylo protkáno množstvím dobových cedulí, fotografií a prospektů, které celkouvo atmosféru muzea jenom utvrzovaly. Sám pan majitel nás vzal do ještě veřejnosti neotevřeného bývalého vodního náhonu, kde chystá překrásnou kolekci hnacích motorů a parních strojů, které v minulosti poháněly celé fabriky. Po téměř dvouhodinové prohlídce muzea se nám domů ani nechtělo.

Ivancice-27Ivancice-29Ivancice-28

Ivancice-30V závěru musím přiznat, že celkový program setkání byl vybrán velmi dobře a ztroskotal pouze na nezkušenosti a důvěřivosti hlavního pořadatele. Je to krutá zkušennost, že se nesmí plně důvěřovat ani svým letitým přátelům, kteří mu sice asi slíbíili modré z nebe, ale pokud se řekne, že přijedou majitelé vozů Porsche, je jejich hlavním cílem je pouze pořádně "oholit". Vždyť po celé zemi stále platí předsudek, že kdo má Porsche, ten má určitě kapsy plné peněz. Nikdo již nerozlišuje, zda je to Porsche v hodnotě zánovní Fábie, nebo nové Porsche z několik melounů. Prostě máš Porsche, tak plať a ještě se při tom usmívej. Tak se asi na nás i dívali ve Vinařství Dobrovolný nebo v restauraci pivovaru Dalešice ... Je to však i naše blbost, že jsme se o cenách sami předem neinformovali a tak jim pořádně naletěli. Nakonec je mi líto Ivoše Čejky, který se opravdu snažil připravit velmi pěkný sraz a vše dopadlo tak jak dopadlo a to né úplně jen jeho vinou.

Holt následujíci Porsche sraz ve Zlíně 4.května již povedeme ve skromějších podmínkách, jen za ten zbyteček peněz, co nám ještě od výplaty zůstal.

 

autoprofi banner 468x60