Stovka porschů v pivovaru Konrad * 1.9.2012

Počátkem měsíce září se sjíždějí majitelé klasických automobilů Porsche na již tradiční Ferdinand PORSCHE Festival do vratislavického pivovaru Konrad, ležícího jen kilometr od rodného domu Ferdinanda Porsche.

 

P-Fest 02Stejně tomu bylo i ve dnech 30.8. - 2.9.2012, kdy Porsche Classic Club ČR pořádal již 19.ročník tohoto setkání. Letošní účast všech kteří přijeli, byla opravdu oceněníhodná, neboť tento víkend sliboval mimo jiné i další zajímavé motoristické akce, jako byla například legendární Barum Rallye ve Zlíně, nebo veterán rallye nejvyšší kategorie A - Oldtimer Bohemia Rallye v Mladé Boleslavi. Ani páteční počasí tentokrát pořadateli nijak nepřálo a z nebe se celý den valily nezastavitelné proudy vody. Přesto již první den akce (v pátek 30.8.2012) odpoledne dorazilo do Vratislavic nad Nisou prvních 18 nedočkavých majitelů automobilů Porsche, kteří si chtěli užít sraz po celý víkend bez ohledu na nepřízeň počasí. Když v 18 hodin odjížděla skupina porschů z pivovaru Konrad na tradiční spanilou jízdu městem, vypadalo to, že vyjíždějí spíše z myčky, než z bran pivovaru. Proto i páteční projížďka byla krátká a všichni zúčastnění brzy rozjeli za teplem svých hotelových pokojů.


P-Fest 03Sobotní ráno 1. září 2012 již slibovalo, že déšť konečně ustal, i když někteří přijíždějící účastníci potvrzovali, že je voda provázela i více jak polovinu cesty do Liberce. Nad pivovarem se však mraky roztrhaly a občas vykouklo zvědavě i slunce. To zřejmě asi také ovlivnilo letošní účast, kdy přijelo podstatně méně vozů, než v letech minulých. Ti skalní však nezklamali a někteří nedočkavci byli v pivovaru pomalu dřív, jak pořadatelé. Celé P-Fest 04dopoledne se řadily další a další automobily Porsche u vstupní brány se zájmem účastnit se setkání. Jejich majitelé dokazovali, že Ferdinand PORSCHE Festival ve Vratislavicích nad Nisou se stal určitým kultovním místem všech pravých fandů sportovních automobilů Porsche a účast zde je proto téměř povinná. Vždyť rodiště Ferdinanda Porsche je na světě jenom jedno a můžeme být náležitě hrdi na to, že je právě v Čechách. Letos pořadatelé změnily radikálně parkování vozů, kdy před Automuzeum narovnaly vodou chlazené "transaxle" modelů 924, 944 a 928, zatímco mnohem většímu počtu vozů Porsche 911 vyhradili celý pivovarský dvůr. Ty byly ještě rozděleny na skutečný vzduchem chlazený Klasik a novější vodou podporovaný Neoklasik, jak se dnes začínají především v Německu třídit sportovní vozy této P-Fest 05kategorie. Minutu od minuty se nádvoří pivovaru zaplňovalo dalšími a dalšími vozy Porsche a majitelé vozů se setkávali s dalšími a dalšími příteli z celé republiky, které třeba i celý rok neviděli. Pár vozů přijelo i ze Slovenska. Diskuze na téma techniky i historie vozů Porsche probíhaly téměř u každého automobilu a nebraly konce. Prostě ten správný festival, který má lidi stejných zájmů spojovat. Oproti namyšleným oficiálním Porsche klubům fungujícím jen pro vybrané solventní existence se zlatými kreditkami, sdružuje Porsche Classic Club ČR skutečné fandy značky Porsche. Proto se již od začátku nebrání ani účasti různých kopií vozů Porsche, postavených většinou na podvozku příbuzného modelu vozu VW Brouk. Každý "srdcař" pro značku Porsche přeciP-Fest 06 nedisponuje volným milionem korun na kvalitní originál, ale musí přeci nějak začít. Časem se třeba k pravému Porsche propracuje, tak proč je hned zatracovat. Všichni přeci máme stejné zájmy. Letos se jednalo hlavně o vozy Porsche 356 Speedster v několka variantách, které si také našly své obdivovatele a příznivce. Díky nejistému počasí tentokrát nepřijala do Vratislavic žádná kopie vozu Porsche 550 Spyder, kterých také v ČR již několik jezdí a ze stejného důvodu ani žádný originál Porsche 356. Snad tedy příště.

P-Fest 07Letošní program srazu obohatili poprvé majitelé RC modelů, kteří zde předvedli své modely na ovládání a zpestřili tak účastníkům posezení u venkovního občerstvení. Pro příští rok plánujeme připravit na 20. Ferdinand PORSCHE Festival přímo Ferdinandův závod RC Porsche Cup, vypsaný jen pro modely automobilů Porsche. Snad se nám podaří se domluvit s pořadateli a majiteli těchto modelů a tuto zajímavou atrakci na Festival také přitáhnout.

P-Fest 08Jako opačný kontrast ovládaným modelům závodních aut přijely i skutečné závodní automobily Porsche. Svou ostrou 944, upravenou pro soutěže historiků, představil ve Vratislavicích Jarda Kraus a nadupanou 928 postavenou výhradně na závody Driftů i letos přivezl Renda Štern. Oba nadupané stroje budily zasloužený zájem a dalo velkou práci je vyfotografovat bez náležitého obecenstva. Z Brna také přijel automobilový závodník Jan Vonka, který závodí na okruzích a do vrchu s vozem Porsche 911 GT3. Jeho automobil byl ale v době konání Festivalu v práci mechaniků a tak Vonka přijel civilním Porsche. Jeho autogramiáda v Automuzeu však vzbudila velký zájem a plakáty, které přivezl a vlastnoručně podepisoval, byly velmi brzy rozebrány.

P-Fest 09Před polednem jsme vyhlásili a ocenili nejzajímavější vozy letošního setkání, které rozdělili podle jednotlivých kategorií. Svou cenu obdržel ze nejstarší automobil krásný VW Brouk (1950), který jako jediný si ještě pamatuje živého Ferdinanda Porsche. Jeho majitel, Michal Křička renovuje již několik let pečlivě také velmi staré Porsche 356 a doufejme, že již příští rok se s ním přijede na Festival předvést.

P-Fest 10P-Fest 11P-Fest 12P-Fest 13P-Fest 16P-Fest 15

P-Fest 14Dalšími oceněnými byla krásná stříbrná kopie Porsche 356 Speedster, jedinečné staré červené Porsche 911 T, ale i novější velmi čistá a nenápadná 911 s SPZ AKB 24-59. Zvláštní cenu obdržel i závodník Jan Vonka za jeho stálou  přízeň k našemu klubu. Oceněn byl i celý matovou fólií potažený Porsche Boxster. Na své si přišly i modely Porsche 924 / 944, kde cenu získal pan Kraus za svůj již zmiňovaný závoďák a v kategorii 928 již P-Fest 17podruhé Renda Štern. Ten ale tentokrát nikoli za svou civilní žlutou 928, ale za oranžovobílý Drift-sport 928. Jediné dvě kategorie, které jsem letos vynechal, byla Porsche 356 pro neúčast těchto vozů a kat. Porsche 914, kde byla zelená 914 oceněna již loni a druhé jediné auto bylo mé, což mi bylo trapné ocenit sám sebe. Namísto toho jsem cenu věnoval majiteli pivovaru Konrad, panu Martincovi, který se přijel na sraz osobně podívat a umožnil nám již poněkolikáté zde Porsche Festival uskutečnit. On sám poděkoval všem účastníkům za to, že do Vratislavic n/N přijeli a popřál úspěch i v dalších ročnících.

P-Fest 18P-Fest 19V pravé poledne se uskutečnilo nezbytné a již tradiční skupinové fotografování. Díky vratislavickým dobrovolným hasičům jsme měli opět k dispozici zdvihací plošinu na pořizování fotografií z výšky a tak se nám podařilo zachytit celý zaplněný areál pivovaru vozy Porsche, jak samotné bez majitelů a diváků, tak i následně se všemi nadšenými účastníky u svých vozů.

P-Fest 20

P-Fest 21Po poledni se většina účastníků vypravila na připravenou Ferdinand Porsche Rallye. Nešlo o žádný závod v rychlosti, ale i turistický výlet tentokrát vedený do Jizerských hor, Frýdlantského výběžku a návratem přes horu Ještěd. Ten kdo absolvoval celou trasu, tak ujel více jak 100 kilometrů a navštívil několik muzeí a jiných turisticky zajímavých atrakcí.

Po návratu do pivovaru Konrad se mnozí účastníci srazu již vypravili na cestu domů. Pro ty, co zůstali, bylo připraveno pohoštění v pivovarském šenku a zábava se zde protáhla dlouho do noci.


P-Fest 22V neděli 2.září 2012 ráno se asi třicet vozů Porsche opět sjelo v pivovaru Konrad, aby následně na zdejším vratislavickém hřbitově společně položili květiny na rodinou hrobku Porsche, jako dík za narozeni jejich syna, Ferdinanda Porsche. Bohužel, díky aktuálnímu vlastnictví automobilkou Škoda již nebyl rodný dům Ferdinanda Porsche přístupný a tak se celá kolona vozidel vydala na společnou cestu do Mimoně. Zde právě probíhala jedinečná výstava z historie slavné britské kapely Beatles. Po prohlídce výstavy a následném obědě v nedaleké restauraci byl 19. Ferdinand Porsche Festival 2012 ukončen.

P-Fest 24P-Fest 25P-Fest 27P-Fest 28P-Fest 29

P-Fest 30Za celý víkend zaregistrovali pořadatelé v pivovaru Konrad celkem 98 automobilů Porsche. Někteří přijeli jen na jeden den, jiní vydrželi všechny tři. Pokud přičteme 2 Porsche vystavené v Automuzeu, které je v areálu pivovaru, máme rovnou STOVKU.

Do tohoto seznamu nebyly zařazeny vozy Porsche několika návštěvníků, kteří odmítli svou registrovanou účastí podpořit činnost našeho klubu a proto ponechali své vozidlo na parkovišti pro návštěvníky ...


Více fotografií z 19. Ferdinand Porsche Festivalu najdete ve FOTOGALERII.

 

 

 

 

autoprofi banner 468x60