2009 * * Naše Porsche závodily v Sosnové

by Super User
Zobrazeno: 4650

Czech Classic Cars Club pořádal letos již druhý ročník Veteránského Sosnění, což byly klubové amatérské závody sportovních a závodních historických automobilů starších 30 let na autodromu v Sosnové u České Lípy. Letošní podnik byl rozdělen do dvou víkendových dnů, soboty 26. a neděle 27. září 2009.

porsche-sosnov-01.jpg_mporsche-sosnov-02.jpg_mporsche-sosnov-03.jpg_m

porsche-sosnov-07.jpg_mV sobotu byly na programu tréninkové jízdy a v neděli již probíhaly nelítostné měřené závody s časem. Ačkoli Czech Classic Cars Club je zaměřen především na vozy anglické výroby, mohly se do startovní listiny přihlásit i majitelé s automobily jiných značek, což velmi rádi využili i někteří majitelé vozů Porsche. Jako mimořádné závodní zpestření obou dnů pak byly ukázkové jízdy historických formulí, kterých letos přijelo asi deset.

porsche-sosnov-05.jpg_mporsche-sosnov-06.jpg_mporsche-sosnov-08.jpg_m

porsche-sosnov-09.jpg_mPořadatelé, vědomi si skutečnosti, že na závodní trati jsou především vzácné historické automobily, nechali vozy startovat podle výkonových parametrů a snažili se, aby vozy na úzké trati měly minimální vzájemný kontakt. To se jim sice dost často nezdařilo a tak občas nebylo o dost riskantní předjíždění nouze. Ale o tom přeci skutečné, i ty veteránské závody vlastně jsou.

porsche-sosnov-11.jpg_mporsche-sosnov-12.jpg_mporsche-sosnov-10.jpg_m

porsche-sosnov-13.jpg_mVozy Porsche ve smečce automobilů Triumph, MG, Jaguar a dalších velmi rychlých sportovních a dokonce i skutečných závodních historických vozů osvědčily své jízdní kvality a výkon motoru. Michal Bumba se pochlubil s nově pořízeným Porsche 914 /2,0 a exceloval především při sobotním závodu "Le Mans".porsche-sosnov-14.jpg_m Startovalo se tak, že závodníci museli ke svým vozům doběhnout, upoutat se pásy, nastartovat a pak teprve vyrazit na závodní trať. Mezi pořadatelem vybranými vozy nakonec skončila červená "914" na pěkném 5.místě a to jen proto, že na prvních čtyřech místech skončily mnohem výkonnější a pro závody speciálně upravené závodní vozy, kterým se "sériák" nemohl rovnat.

porsche-sosnov-15.jpg_mporsche-sosnov-04.jpg_mporsche-sosnov-16.jpg_m

porsche-sosnov-17.jpg_mporsche-sosnov-18.jpg_mNejvětší poctu značce Porsche však vybojoval Míla Maun se svou zlatou Targou Porsche 911 SC. Ačkoli jezdil na první pohled jako turista, byla jeho jízda neuvěřitelně rychlá. V nejvyšší objemové kategorii nakonec získal absolutně 2. místo. Na dvanáctiválcového ryze závodního Jaguara prostě už jeho sériové cestovní Porsche nemělo sílu ...  Blahopřejeme!