Porsche 959 je raketa

by Super User
Zobrazeno: 7160

Je příjemné, když začínají přicházet první reakce na mé články uveřejněné na našich klubových stránkách. Jedním z prvních, kdo se mi ozval byl náš kolega Zdeněk Baše, kterého na našich srazech vídáte s krásně zachovalým Porsche 356 s karoserií Karmann.  Pan Baše žil delší dobu v USA, kde má také stále ještě mnoho přátel v podobně zapálených kruzích příznivců vozů Porsche. Proto také může čerpat velmi zajímavé informace z těchto svých kontaktů.

Zde následuje jeho velmi zajímavý příspěvek:

Když prvních 25 vozů typu 959 připlulo do New Jersey port of entry, nastal veliký poprask. Američtí statní úředníci kontrolující importované vozy se rozhodli ihned dát tyto nové vozy do "domáciho vězení", prostě česky řečeno pod zámek. V žádném případě je nechtěli vpustit na poklidné americké silnice. Po několika měsících bylo dohodnuto, že tyto automobily mohou být prodávány jen pod podmínkou, že neuvidí veřejné komunikace. Pro šťastné jedince, pár závodniků, milovniků značky Porsche či několik holywoodských hvězd to byl ráj na zemi. Tyto vozy se sice mohly používat pouze na uzavřených tratích či okruzích, ovšem těmto lidem to bylo jedno. Konečně měli možnost "prožít" své Porsche 959.
Když se ptali novináři šéfa Microsoftu Billa Gatese: "Jak rychle vlastně to vaše Porsche 959 jezdí?" On, po kratké pauze odpověděl: "Na jedničku překoná maximální povolenou rychlost na dálnicích v této zemi." Sál propukl smíchem, ale mnoho novinařů netušilo, že to byla skutečná pravda. Natolik ale vadilo Billu Gatesovi, že se s Porsche 959 nemůže v USA volně projet, že před pěti lety nechal vůz dopravil zpět do Zuffenhausenu a tam mu jej předělali na běžný americký standard. Nyni se může prohánět povolenou rychlostí svobodně po silnicích svého milovaného státu Washington.
Tento supervůz od Porsche byl v USA prodáván pod výrobní cenou, hlavně pro reklamu značky. Design a provedení všech nových vymožeností na tomto voze dávaly tomuto vozu magickou sílu.
Já se musím přiznat, že jsem ho nikde na žádných srazech Porsche, kterých jsem se v severní části  USA zúčastnil,  nikdy neviděl. Je to holt doména amerického jihu.
Nedávno mě přítel z Arizony poslal par snímků z jejich Porsche Klubu. Na jedné fotce parkuje 959-ka vedle F-19 stíhačky amerického letectva. Říkal jsem, jako by oba stroje čekaly na povel ke startu na "1/4 mile drag race". Začal jsem přemýšlet, kdo by asi v tomto sprintu vyhrál ale myslím, že odpověd již znám předem. Po mých třiceti letech kolem vozů Porsche má odpověd není zase tak těžká ...

Zdeněk Baše

WWW.AUTOMOBILOVEDILY24.CZ

autoprofi banner 468x60