PORSCHE CLASSIC CLUB ČESKÁ REPUBLIKA

... nejstarší český Porsche Club z rodiště Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích nad Nisou

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home RŮZNÉ Různé informace SPYDER 918 - Porsche Hybrid-Supersport zvýšil svůj výkon…

SPYDER 918 - Porsche Hybrid-Supersport zvýšil svůj výkon…

Email Tisk PDF

P13 0701Ačkoli nové automobily Porsche do spektra zájmu Porsche Classic Clubu ČR přímo nepatří, tak Porsche 918 je tak jedinečné, že tento článek určitě všechny zaujme.

Krátce před dodáním prvních vozů této speciální série se konstruktérům podařilo optimovat jak výkon tak spotřebu tohoto výjimečného vozidla. Veškeré změny na pohonných jednotkách, karoserii a jejich charakteristikách se shrnují pod pojmem Weissach-Paket (1 + 2) a právě tento konglomerát nejnovějších poznatků byl ještě vylepšen.

P13 0702Weissach paket se sestává ze tří základních komponent: jeden soubor obsahuje opatření v zájmu snížení hmotnosti auta, druhý zlepšení aerodynamických vlastností a třetí nahrazuje s sériově použité materiály trvanlivějšími výrobky, neboli schopnějšími odolat náporům v závodním provozu. Vše doplňuje i výběr vzhledu, prováděný foliovou metodou, která obsahuje klasické dizajny (Martini) až po individuální „válečné" kreace.

P13 0766Nejpřínosnějším výsledkem je úspora více než 40 kg hmotnosti. Odlehčení jde až tak daleko, že se používá na vybrané díly titan, ale dokonce i plynový tlumič liftu kapoty je nahrazen umělohmotnou tyčkou. ;-)

Optimalizace se týká např. zrychlení, které už tak bylo jedinečné, připomeňme si jen, že tento sporťák je připuštěn bez úprav na veřejné komunikace! Zrychlení z 0 na 100 se zlepšilo 0,2 sekundy a je teď u 2,6 sekund. Ideální zapojení spalovacího a elektrického náhonu na obou osách se vyjádřilo in dosažení 200 kmh a to o půl sekundy rychleji než do teď: za pouhých 7,2 sekundy. O další 2,1 sekundy rychleji, tzn. že hranici 300 kmh překračuje tento nový Spider za 19,9 sekund.

P13 0450Výkon vysokootáčkového motoru je u obou variant Spidera stejný, a činí 890 PS při 8500 o/min., maximální rychlost je 343 resp. 345 kmh. U „pomalejší" verze je spotřeba o stopu vyšší – podle NEFZ je 3,3 litru paliva na 100 km a tudíž má i malinko vyšší množství zplodin, zato je o 70000 Eur levnější než závodní verze. Základní cena Spideru byla nedávno určena na 725000 Eur včetně daně.

P13 0781 a5 rgbMěření spotřeby je nejen mezi odborníky ale i zákazníky předmětem emocionálních diskuzí, kde převládá nedůvěra v tak báječně nízkou spotřebu při ohromném výkonu. Proto se Porsche drželo přesně podle norem: Měření Euro 5 (715/2007/EG a 692/2008/EG) v NEFZ „Novém evropském provozním cyklu. Co to přesně znamená? Test vozidla, které bylo uvedeno na teplotu 30 stupňů trvá na válcích 1180 sekund, z toho 780 sekund městského provozu a 400 sekund přespolního cyklu. Dále se měří spotřeba při zrychlení. Kritici jsou názoru, že test neodpovídá realitě a podává o 25 % nižší údaje.

P13 0788 a5 rgbDr. Frank-Steffen Walliser,vedoucí celého projektu zdůrazňuje, že to bylo možné díky vylepšení elektromotorů. Proto se zlepšila i bilance pouhého pohonu elektromotory a to z 6,2 na 6,1 sekundy z O na 100 kmh.

Díky výbavě pakétem Weissach 2 se podařilo překonat rekord na jedno kolo severní smyčky Nyrburgringu. Konsekventně odlehčený a vylepšený Spider se silničním povolením zajel kolo za pouhých 6 minut a 57 setin.

P13 0786 a5 rgbNavzdor této výkonnosti je Spider certifikován v třídě eficience A+, jako automobil se zvláště nízkou spotřebou a škodlivými emisemi. Spider 918 s Weissach pakétem konzumuje podle normy NEFZ pouhé 3 litry na 100 km – bez Weissach pakétu stále ještě bájné 3,1 litru paliva. Emise CO2 se pohybují od 70, po 72 g/km bez „Weissachu". Spotřebu proudu udává Porsche s 12,7 kWh na 100 km.

S13 0294Zbývá jen doufat, že se poznatky z vývoje takového super-auta a použité technologie brzy objeví v autech podstatně nižších výkonnostních a finančních kategorií. Tento pokrok si zatím může dovolit jen malá skupinka zájemců a otázkou je, kde a jak často si jej vychutnají.

Podle nejnovějších materiálů a informací od Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG,

Jirka Pollak

 

Porsche BruselNa závěr tohoto článku podotýkám, že od 6.prosince 2013 do 19.ledna 2014 bude v Bruselu, v muzeu Autoworld výstava věnovaná stoleté historii hybridních a elektrických automobilů se značkou Porsche.

 

Vstup pro členy

online-registrace

Akce Porsche 2017

Váš názor je ...


banner-porsche-dilyOnlinegamers.cz

Produkty pro Porsche

Podívejte se na nabídku autoelektroniky pro vaši zábavu, bezpečnost a komfort i pro Porsche automobily. Na AUTOPROFI CZ najdete multimediální autorádia, stropní monitory i displeje do opěrek, led světla i žárovky, zabezpečení vozidel i jejich monitoring, gps navigace i handsfree a mnoho dalšího. Více jak 13.000 produktů je vám k dispozici za NEJ ceny i s technickou podporou techniků a mechaniků.

AUTOPROFI CZ vám také nabízí odbornou montáž pro všechny produkty eshopu.

BRZDY CZ nabízí renovace brzdových čelistí a spojkových lamel pro nové automobily osobní i nákladních automobilů, návěsy a přívěsy, autobusy, motocykly, traktory, kolejová vozidla a samohybné speciální stroje pro různé práce. Stejně tak i pro historická vozidla a veterány. V případě zájmu vyplňte nezávaznou poptávku a následně budete přesměrováni na stránky Brzdy CZ. Obratem vás budeme kontaktovat.

Nezávazná poptávka odborné montáže

poptavky-autoprofi-2

AUTOPROFI CZ | elektronika pro zábavu, bezpečí a komfort v autě


autocultura-2automuzeum-16autoretro-logo-2016