Autosport Kotek byl opět úspěšný na Safari.

by Super User

Bývalý soutěžák se škodovkami, Jiří Kotek, se dnes živí stavbou závodních vozů Porsche 911 pro náročné soutěže historiků, jako je především East African Safari Classic. A je až mimořádně úspěšný.

Kotek 01V minulosti již postavil závodní Porsche 911 pro slavného jezdce Björna Waldegårda, který s tímto vozem v East African Safari Classic 2009 skončil druhý a v roce 2011 dokonce zvítězil. Vítězné auto se zámožnému sběrateli prodalo hned na cílové rampě, ještě v Africe. Jirka za tu dobu postavil již několik takových Porsche 911 a jedno z nich jsme měli dokonce to štěstí mít přes léto 2015 vytavené v našem Automuzeu. Dnes již toto auto opět polyká kilometry a to na severu Evropy, kde je dokonalým náčiním pro mladé závodní jezdce, učící se jezdit rychle na sněhu a ledu.

Safari 01Také na letošní East African Safari Classic 2015 byla závodní stáj Autosport Kotek zastoupena a to hned dvěma vozy, pro které tento team z Kosmonos zajišťoval během soutěže nezbytný servis. Jedním z vozů bylo samozřejmě Porsche 911, tentokráte bratří Jonathana a Simona Connolly ze Švédska. Druhý vůz byla ryze české posádce na tomto náročném sportovním podniku, a to Ondřej Coufal a Roman Maděra s vozem Datsun 240 Z. Oba tyto automobily, byť jejich posádky byly na této náročně soutěži absolutními nováčky, dojely do cíle a dokonce na velmi pěkných místech. Porsche 911 se startovním číslem 37 dojelo devatenácté v absolutním pořadí a Datsun 240 Z s číslem 34 dojel 27.

Safari 04Safari 03Safari 02Safari 06

Absolutní dominanci soutěžních vozů Porsche 911 v letošním ročníku dokazují výsledky. Vítězem se stala švédská automobilová legenda Stig Blongvist s Porsche 911. V první desítce absolutního pořadí se umístilo hned 8 vozů Porsche, z čehož bylo Porsche 911 na prvních pěti místech a pokračovalo to i na místech 7 - 9. Jen Ford Escort se dokázal umístit na 6. a 10 místě absolutně, jinak to byla doména Porsche. A že letošní East African Safari Classic nebyla vůbec lehká ani pro Porsche 911, dokazují následující fotografie a videozáběry z průběhu rallye.

Safari 05Safari 07Safari 08Safari 09Safari 11Safari 10Safari 12Safari 13Safari 14Safari 15Safari 16