Zájem o traktory Porsche v ČR stále roste.

in Porsche Diesel

V poslední době výrazně vzrůstá zájem o jedinečnou kategorii vozidel se značkou Porsche, a to PORSCHE DIESEL, neboli užitkové traktory, které firma Porsche vyráběla pod svou značkou v šedesátých letech minulého století.

Diesel 02Dr.Ing.h.c. Ferdinand Porsche začal práce na vývoji lidového traktoru již v roce 1931, ihned po založení své konstrukční kanceláře ve Stuttgartu. Nejprve konstruoval traktory s benzinovými motory, ale na sklonku války vyvinul vzduchem chlazený dieselový motor s výkonem od 14 do 55 koní. V roce 1950 podepsala konstrukční kancelář Porsche licenční smlouvy s německou firmou Allgaier GmbH a rakouskou firmou Hofherr Schrantz. Tyto dvě společnosti měly nadále právo používat design i motor Porsche a jejich traktory nesly název: ALLGAIER - System Porsche a Hofherr Schrantz - System Porsche. Ferdinand Porsche v té době vytvořil čtyři nové Diesel 03motory, jako jednoválec, dvouválec, tříválec a čtyřválec s výměnnými válci a hlavami. Tehdy ještě zelené traktory Allgaier začaly vyjíždět pod značkou PORSCHE DIESEL

V roce 1956 odkoupil výrobu traktorů od firma Allgaier koncern Mannesmann AG a společně s firmou Porsche vytvořily Porsche Diesel Motorenbau GmbH, která vyráběla traktory Porsche až do roku 1963. To již traktory Porsche Diesel vyjížděli v typické červené barvě, která je u sběratelů nejoblíbenější.

Diesel 07Diesel 06Diesel 05Diesel 04Výrobní program se skládal ze čtyř modelů. Nejmenší jednoválec o výkonu 14 koní měl název JUNIOR. Pětadvaceti koňový dvouválec nesl označení STANDART. Tříválec s výkonem 38 koní byl označen SUPER a největší traktor se čtyřválcovým motorem o výkonu 50 koní získal jméno MASTER.

Výroba traktorů Porsche Diesel byla ukončena v roce 1963, kdy Mannesmann AG odprodal výrobu traktorů Renaultu. Ten již o licenci traktorů Porsche Diesel neprojevil zájem. V letech 1959 - 1963 bylo celkem vyrobeno 120 000 kusů traktorů se značkou PORSCHE DIESEL.


Dnes se tyto traktory těší velkému zájmu sběratelů a fandů vozidel se značkou PORSCHE.

Diesel 08Především v Německu v minulých letech vzniklo několik klubů soustřeďujících majitele těchto traktorů. Zřízena byla dokonce i učňovská škola, která tyto traktory renovuje a tím vyučuje nové automechaniky i jako renovátory historických vozidel. Zájem o tato traktory se projevuje i na různých výstavách historických vozidel, kde většinou již mezi drahými mercedesy, porši či horchy nechybí ani stánky s nápisem PORSCHE DIESEL.

Diesel 09U nás se tyto traktory, většinou na počátku devadesátých let levně dovezené ze zahraničí, stále ještě z velké čási používají pro každodenní zemědělskou práci. Ale i zde se již rýsují sběratelé, kteří tyto traktory vyhledávají, jako zajímavé veterány. Na některých exemplářích, provozovaných v Čechách, je bohužel těžká práce opravdu znát a pomalu již i ztrácejí svou původní podobu. Jiné stroje naštěstí měli tolik štěstí, že již byly pečlivě zrenovovány a dnes jsou krásnými exponáty různých sbírek, setkání a výstav.

Zde je pár obrázků traktorů Allgaier a Porsche Diesel z českých luhů a hájů:

Diesel 10Diesel 11Diesel 12Diesel 13

Diesel 15Diesel 16Náchodská firma KOVAP dokonce začala traktory Porsche Master 419 vyrábět jako plechovou hračku na klíček.

Měřítko nabízeného modelu je 1 : 25

V nedávné době do výrobního programu KOVAP zařadil i "zelený" traktor Allgaier AP 16 -  Patent Porsche Diesel.

Více informací najdete na stránkách firmy KOVAP.

 

 

 


Diesel 17Také Porsche Classic Club ČR podporuje sběratele historických vozidel, kteří svůj zájem směřují k traktorům Porsche.

Již v  roce 2014 se na Porsche srazu ve Vratislavicích nad Nisou prezentoval jeden ze špičkově restaurovaných traktorů Porsche Standart a vystavení dalších traktorů Porsche Diesel se zvažuje v červnu 2015 na megashow LEGENDY, kde by byly tyto zemědělské stroje kontrasten desítek sportovních a závodních automobilů Porsche.

Na "140" Ferdinand Porsche Festival, který se uskuteční ve dnech 4.- 6. 9.2015 se plánuje i ukázková jízda traktorů Porsche Diesel po stopách Ferdinanda Porsche.

Porsche Classic Club ČR bude proto velmi potěšen, budou-li se na adresu klubu hlásit další majitelé traktorů Porsche Diesel, aby je bylo možné na společné setkání pozvat.

Majitelé se mohou hlásit na : porsche@automuzeum.cz

  

autoprofi banner 468x60