Polemika nad jménem Porsche.

by Super User
Zobrazeno: 6274

Příjmení PORSCHE bylo v devatenáctém i dvacátém století velmi rozšířené v regionu severočeských měst Liberec a Jablonec nad Nisou. V té době žilo na tomto území obyvatelstvo převážně německé národnosti a tak většina zde používaných příjmení nesla výrazné německé znaky.

Odborníci na vznik příjmení předpokládají, že příjmení Porsche vzniklo vlastně určitým poněmčením slovanského jména Boreš. Již ve třináctém století je zmínka o jistém šlechtici Borešovi, který byl ve své době velmi bohatý a zakládal nové obce v Čechách a na Moravě. Časem se Boreš přerodil na v Čechách mnohem více používané příjmení Bureš nebo eventuelně Bareš. V době mísení českých a německých etnik vzniklo u německy mluvícího lidu z Boreše příjmení Porsche. Toto bylo používáno především v Sudetských horách na dnešním území měst Liberce a Jablonce nad Nisou. Dokazují to například územní popisky, jako Buršík, německy Burschen, dnes Záskalí u Liberce nebo Proschwitz – Prošovice, dnes Proseč nad Nisou nedaleko Vratislavic nad Nisou. Na Jablonecku si zase pamětníci vzpomínají na Porsche berg, neboli Porscheho vrch.

Některé ze smíšených česko-německých nebo i již ryze českých rodin v českém pohraničí s německy znějícím příjmením Porsche hledaly již na sklonku českého národního obrození koncem osmnáctého století novou českou identitu. Začaly si své jméno mnohem více počešťovat a vzniklo tak nové a dodnes hojně používané příjmení Porš, které již znázorňovalo jejich přímou náklonnost k české národnosti.

Další variantou jména, které je v tomto kraji hojně používáno je částečně zkomolené, nebo řekněme raději jen zkrácené příjmení Porsch. I nositelů tohoto jména je především v severočeském výběžku Jizerských hor velmi značné množství.

Zvrat nastal po druhé světové válce, kdy bylo z velké části německé obyvatelstvo včetně rodin Porsche vysídleno do Německa a Rakouska. Zůstala jen opravdu malá hrstka občanů s příjmením Porsche. Začalo výrazně převažovat příjmení Porsch a především ono počeštěné Porš. Tak to asi již v Čechách zůstane navždy.

 

 

WWW.AUTOMOBILOVEDILY24.CZ

autoprofi banner 468x60