2010 * * Porsche na Classic Show Brno

by Super User
Zobrazeno: 10149

Letos poprvé uspořádala motoristická agentura a vydavatelství Atelier Kupka v úzké spolupráci s motoristickým časopisem Motor Journal u příležitosti Autosalonu Brno výstavu a setkání Youngtimerů, což jsou vozidla vyrobená v letech 1960 - 1985. Samozřejmě, že takováto velkolepá akce se nemohla obejít bez našich klasických vozů Porsche.


classic-show-02-mPorsche Classic Club ČR a současně i přizvaný klub majitelů vozů "transaxle" Porsche 108, vytvořily společně velmi pestrý a pro návštěvníky mimořádně přitažlivý stánek, plný krásných automobilů za Stuttgartu. Jedna část vystavených vozů byly civilní modely a představovaly některé ze zajímavých milníků historie značky Porsche. Druhá část naší expozice ukazovala historické závodní automobily Porsche se zajímavoými sportovními dějinami.


Samozřejmě, že tím základním a hlavním důvodem realizace celé naší expoziceclassic-show-06-m vozů Porsche na Classic Show Brno 2010 bylo připomenou všem návštěvníkům skutečnost, že slavný automobilový konstruktér a zakladatel značky Porsche, profesor Dr. Ing. h.c. Ferdinand Porsche se 3.9.1875 narodil právě v Čechách (tehdy v Rakousko-Uhersku) v malé obci Vratislavice nad Nisou (dříve Maffersdorf) u Liberce. Bohužel tato skutečnost je mezi širokou veřejností jen velmi málo známa a ani oficiální zástupci značky v Čechách ji nijak výrazně neprezentují. Náš porsche Classic Club ČR proto již mnoho let usiluje o zviditelnění této skutečnosti a každoročně pořádá počátkem září v Liberci - Vratislavicích nad Nisou již vyhlášený Porsche Classic Festival. Jsme rádi, že na tuto akci přijíždí fandové a příznivci automobilů Porsche opravdu z celé republiky a dokonce i ze zahraničí.


classic-show-03-mNejstarší a vzduchem chlazenou historii automobilky Porsche jsme na Classic Show Brno 2010 připomenuli velmi zajímavou a právě čerstvě dokončenou replikou sportovního ale především závodního vozu Porsche 550 Spyder. Tento automobil v padesátých classic-show-05-mletech minulého století proslul mnoha vítězstvími v desítkách slavných závodů po celém světě, kdy o některé se přičinil i český jezdec Jaroslav Juhan.

Bohužel, Porsche 550 Spyder má tak jako i mnoho dalších rychlých classic-show-07-mautomobilů i černou historii, když v takovémto sportovním voze smrtelně havaroval nadějný americký herec James Dean.

Tato velice divácky přitažlivá replika má velmi nečekanou technickou stránku, kdy pohonný agregát a nápravy vozu pochází dle anglického vzoru jednoho z výrobců těchto replik, z automobilů Škoda. Proto má tato replika i o cca 20 cm delší rozvor než originál. Veškeré další detaily vozu se však majitel, pan Jiří Zlámal, snažil co nejvíce přiblížit původní skutečnosti, takže jak interiér tak i vnější doplňky jsou od originálu téměř k nerozeznání.


classic-show-04-mÚzkou kooperaci automobilek Volkswagen a Porsche představoval na Classic Show Brno automobil VW-Porsche 914 s nejvýkonnějším čtyřválcovým motorem o objemu 2,0 litru. Karoserii tohoto vozu vyráběla slavná osnabrücká karosárna Karmann, která pro Porsche stavěla karoserie již i pro vozy Porsche 356 nebo Porsche 911.


classic-show-08-mZástupce civilních vodou chlazených automobilů Porsche s technologií transaxle přivezli na náš stánek na Classic Show členové klubu Porsche 108 cz. Na stánku jsme proto mohli představit jak silné sportovní čtyřválcové Porsche 944 tak i luxusní a výkonné osmiválcové Porsche 928.


classic-show-09-mZávodních historických automobilů Porsche jsem na stánku našeho klubu měli celkem pět. Krásně žluté Porsche 911 upravené podle předpisů FIA k soutěžím historiků nám přivezl z nedaleké Kuřimi ing. Josef Michl. Tento dlouholetý automobilový závodník, sedminásobný Mistr Evropy, classic-show-10-mdevatenáctinásobný mistr republiky a šestinásobný Mistr Evropy v závodech hist. automobilů do vrchu sice závodil většinou se značkou Škoda, ale nyní si postavil velmi pěkný soutěžní vůz Porsche 911. Věříme, že s ním pod hlavičkou své závodní stáje Michl Motorsport i našeho klubu naváže na tradici velkých úspěchů Jana Trajbolda s velmi podobným vozem.


Téměř nenápadné ale historicky velice vzácné závodní Porsche 924 Turboclassic-show-11-m nám až z Německa přivezl Michlův dlouholetý přítel ale i závodní soupeř Dalibor Nerad. Jeho bílomodré Porsche které k nám vezl více jak 800 kilometrů, startovalo v roce 1979 na legendární a nejtěžší soutěži světa, 27th Safari Rally. Tehdejší německý jezdec, Jurgen Barth i jeho spolujezdec Roland Kussmaul potvrdil na letošní Retro Classic Stuttgart skutečnou pravost tohoto vozu a v současnosti se zvažuje, zda by právě s tímto vozem neabsolvovali tito jezdci East African Safari Rally Classic 2011.


classic-show-13-mAutomobil Porsche 911, který již v minulosti několikrát absolvoval Kenya Airways East African Safari Classic Rally a v loňském roce skončil na krásném druhém místě v absolutní kvalifikaci nám přivezl z Mladé Boleslavi také známý bývalý soutěžák na továrních škodovkách, Jiří Kotek. Před několika lety začal Jiří Kotek, který classic-show-12-mměl mnoho vlastních zkušeností i z náročných dálkových maratónů, připravovat na podobné soutěže historiků velmi rychlé Porsche 911 z roku 1968. Věhlas jeho kvalitní práce se velmi brzy roznesl po světě a tak byl jako loňský jezdec pro Safari rally angažován legendární mistr světa v soutěžích, Švéd Björn Waldegård, který také nezklamal.


classic-show-14-m

Českým zástupcem automobilových soutěží historických vozidel bylo na stánku Porsche Classic Clubu bílé Porsche 944, které nám přivezl do Brna Jaroslav Kraus. Jeho vůz je téměř v sériovém provedení, který majitel a jezdec v jedné osobě jen náležitě ale podle předpisů odlehčil. Přesto, že vůz během soutěží nevyžaduje nijak náročný servis, získal J.Kraus v loňském roce takové množství pohárů, že jimi zaplnil celou kapotu svého vozu.


classic-show-15-mJediné Porsche 924 postavené pro závody na okruzích nám na klubový stánek zapůjčil brněnský Hufi Racing Team. Posádka P. Hurtík, P. Filka a J. Filka se s ním s úspěchem zúčastňují již několik let amatérských vytrvalostních závodů jak na brněnském, tak i na mosteckém autodromu.  Své zkušenosti získané při závodech následně realizují na kvalitním servisu automobilů Porsche a nedělá jim problém ani zajištění jakýchkoli náhradních dílů pro vozy Porsche všech modelů.


classic-show-21-mPotěšitelné bylo, že náš klubový stánek zaujal nejen mnoho náhodných diváků, kteří si přišli prohlédnou brněnský Autosalon ale navázali jsme kontakty s dalšími majiteli a zájemci o klasické automobily Porsche. Těm jsme během výstavního víkendu zodpovídaly mnoho různých otázek na stále opakované téma - PORSCHE. Současně děkuji všem, kteří mi s realizací celé výstavy pomohli ať přistavením vozu, výrobou či zapůjčením doplňků nebo i jen psychickou podporou.


classic-show-16-mclassic-show-17-mclassic-show-18-m

Automobily Porsche na našem klubovém stánku však nebyly jediné v pavilonu A na classic-show-19-mClassic Show Brno 2010. Jeden automobil Porsche 911 T k prodeji nabízela i pražská firma Classic Cars Bohemia.  Červené Porsche 911 T z roku 1970 neslo hrdé označení "vůz značky Porsche ve vyjímečném stavu". Když jsem si ale jejich nabízený automobil opravdu důkladně prohlédl, ztratil jsem veškeré iluze o korektním jednání této firmy. Vyjímečná byla snad jen cena tohotoclassic-show-20-m vozu: 899.000,- Kč. Za tuto částku bych předpokládal, že získám špičkový automobil bez jakýchkoli zjevných chyb, poškození a samozřejmě i skrytých závad. Poškozené hrany dveří, popraskaná palubní deska, opotřebovaná dveřní kapsa nebo nespasovaný zádní plastový nápis Porsche s karoserií vozu svědčil o tom, že tato firma zřejmě jeh hledá hlupáka, kterého pořádně oholí. Kdo mi zaručí, že takto odfláknuté nebude toto auto i například pod přilepenými koberečky podlahy a v nepřístupných místech karoserie...  Radějí dál od takové pasti.


classic-show-25-m

Automobily Porsche ale byly k vidění i venku před pavilonem A při letošní Classic Show Brno. Pořadatel akce připravil na sobotu velkou Cílovou jízdu s cílem na brněnském výstavišti. Tato jízda přilákala desítky historických automobilů mnoha různých značek mezi nimiž přilákala i několik vozů Porsche z převážně blízkého okolí. Venkovní výstavka vozů Porsche 924, 944 a 928 rozhodně nebyla mimo zájem návštěvníků výstaviště.

classic-show-22-mclassic-show-24-mclassic-show-23-m


classic-show-26-mAbych nezapoměl,

tak v úplně jiném výstavním pavilonu brněnského výstaviště, vedle desítek papundeklových výstavních kukaní s náhradními díly, autopříslušenstvím a automobilovými technologiemi byla i reprezentativní expozice jediného licenčního Porsche Clubu z Kopřivnice .....   No Comment.


PS:

při nedělním večerním balení expozice nám na stole našeho stánku zůstaly ležet zapomenuty krásné a určitě nijak levné dioptrické brýle i s pouzdrem, ke kterým se nikdo nehlásil. Věříme, že majitele potěší, že brýle na něho čekají na adrese našeho klubu. Pokud jste to právě Vy, kdo nyní na tento článek jen s obtížemi mžourá, tak volejte 607 80 25 70. 

 

WWW.AUTOMOBILOVEDILY24.CZ

autoprofi banner 468x60