Jak vznikl znak Porsche?

by Super User
Zobrazeno: 19536

O vzniku firemního loga PORSCHE začal Dr. Ing.h.c. Ferdinand Porsche uvažovat hned v roce 1931, když si ve Stuttgartu otevřel svou vlastní konstrukční kancelář. Do té doby pracoval Porsche vždy jen pro některou z významných evropských automobilek, jako byly Austro-Daimler, Steyer, Mercedes-Benz atd., a tak na jeho konstrukcích figurovaly vždy loga těchto výrobců. Samozřejmě, že i po otevření své konstrukční kanceláře pracoval Porsche především na zakázkách pro jiné výrobce (Auto-Union, KdF, atd.), ale již intenzivně spřádal plány o výrobě vlastních automobilů. Tyto vozy by samozřejmě musely nést logo svého tvůrce - PORSCHE.Každá automobilka nesla v té době své vlastní logo, podle kterého se identifikovala po celém světě. O takovém logu snil i Ferdinand Porsche. Radil se o tom dlouhé měsíce se svým přítelem a spolupracovníkem ve své kanceláři, kterým byl inženýr  Franz Xaver Reimspieß (1900 - 1979). Ten po několika různých návrzích nakonec Porschemu předložil znak, který se Ferdinandovi nejvíce zalíbil a který i znázorňoval současné spojení rodiny Porsche se městem Stuttgartem a celou touto zemí.


Oproti jiným automobilkám, které svá loga během let stále více zjednodušovaly, je Porscheho logo výrazně složité a ve své podobě setrvává od svého narození dodnes. Podle návrhu ing. Reimspiesse vzniklo logo Porsche spojením dvou územních znaků. Základní podklad loga Porsche byl použit z heraldického rodového erbu Württembergů, kteří od 11. století spravovali právě tuto část Německa.


Žlutý erb s černým koněm uprostřed byl použit ze znaku města Stuttgart. Porsche tak chtěl iniciovat místo, kde získal svůj druhý domov a kde je i jeho prosperující firma. Radní Stuttgartu sice s komerčním využitím městského znaku zprvu nesouhlasili, ale nakonec po dlouhých vyjednáváních ustoupili. To bylo až poté, když jim Porsche dokázal, že kvalitou své konstrukční práce pod hlavičkou  městského znaku Porsche město Stuttgart úspěšně propaguje po celém světě.


Jednání o konečné podobě firemního znaku Porsche ale trvala nakonec několik let a tak bylo nové logo Porsche zveřejněno až v roce 1950. Je smutnou ironií, že na automobilu se konečné logo Porsche objevilo až rok po smrti Ferdinanda Porsche, v roce 1952. Poprvé je neslo na kapotě Porsche 356 A. Vozy vyrobené před tímto datem, byly označovány pouze nápisem PORSCHE.

 

WWW.AUTOMOBILOVEDILY24.CZ

autoprofi banner 468x60